Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá medaile Sametová revoluce stand
Zpět

Zlatá medaile Sametová revoluce stand

Cena (včetně DPH)
32 390 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31499-620


V roce 2019 slavíme 30. výročí sametové revoluce, kterou vyvrcholil československý boj proti komunistickému režimu. Při této příležitosti vycházejí zlaté pamětní medaile České mincovny.

V roce 1989 se komunistický blok otřásal v základech. Ve východním Německu padla Berlínská zeď, v polských volbách zvítězila Solidarita, v Maďarsku byla vyhlášena svobodná republika… Sovětský svaz ztrácel moc nad svými satelity a Československo nebylo výjimkou – celý rok se nesl ve znamení protestů, které začaly lednovým Palachovým týdnem a skončily listopadovým převratem. Přestože se režim proti projevům občanské nespokojenosti rozhodl bojovat hrubou silou, Čechoslováci mu neoplatili stejnou mincí. Nenásilná revoluce, která vypukla 17. listopadu a která změnila směřování našich dějin, proto vstoupila do dějin jako sametová…

Pamětní ražbu vytvořil zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Na averzní straně zachytil občanské protesty na Václavském náměstí – sochu českého patrona obklopil vztyčenýma rukama demonstrujících lidí, jejichž prsty tvoří charakteristické gesto – vítězné véčko. Kompozici averzu doplnil československou vlajkou a opisem SAMETOVÁ REVOLUCE. Na reverzní stranu pak autor umístil další symbol spojený se sametovou revolucí, a to srdce, které Václav Havel přijal za vlastní. Srdce se nachází nad siluetou Hradčan, a odkazuje tak na proslulou neonovou instalaci výtvarníka Jiřího Davida. Kompozici reverzu uzavírá slavný výrok Václava Havla PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ.

Medaile vychází ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31499-620
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
listopad 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano