Zlatá medaile SEMAFOR Jiří Suchý proof

Zlatá medaile SEMAFOR Jiří Suchý proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
200 ks
Cena
41 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Třetí a poslední zlatá medaile z minisérie s motivy divadla Semafor, která vychází u příležitosti 90. narozenin Jiřího Suchého, připomíná samotného oslavence.

Jeho jméno zná celý národ, ale jen málokdo si uvědomuje, jak dalece Jiří Suchý ovlivnil českou kulturu. V průběhu svého bohatého a nezřídka hektického života se stal hercem, zpěvákem, spisovatelem, básníkem, režisérem, libretistou, skladatelem, textařem, grafikem, scénografem, kostýmním výtvarníkem, klaunem, principálem divadla – a to ani zdaleka není vše. Za šedesát let uvedl v divadle Semafor stovku her, složil hudbu k pěti stovkám písní a ke čtrnácti stovkám napsal text. „Z toho je takových třicet nebo čtyřicet písní dobrých,“ dodává se smíchem Jiří Suchý. S umělcem, který je sám sobě největším kritikem, si ale fanoušci dovolí nesouhlasit. Jeho chytlavé melodie se lidem vryly do paměti a jeho hravé texty půvabně obohatily český jazyk. Svým všestranným nadáním ovlivnil několik tvůrčích generací a rozvinul řadu talentů, které svedla dohromady typická semaforská poetika.

Averzní straně medaile, která je dílem MgA. Martina Daška, vévodí současný portrét Jiřího Suchého – s brýlemi a nezbytným slamákem. Košaté nápisy uvádějí jméno umělce a názvy slavných semaforských písní. Leštěná plocha za portrétem symbolizuje záři reflektorů. Reverzní strana, která je společná celé minisérii, předkládá logo Semaforu, klaviaturu a dvě pokrývky hlavy, které jsou neodmyslitelně spjaté s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem – slamák a buřinku. Kompozici reverzu dotvářejí ještě podpisy tria Suchý-Šlitr-Molavcová.

Každá medaile je ručně číslována na hraně. Pro fanoušky, kteří si plánují pořídit kompletní třídílnou kolekci zlatých medailí, jsme připravili ještě dřevěnou sběratelskou krabičku.

Zakoupením zlaté medaile přispějete 500 Kč na divadlo Semafor.

Specifikace

Číslo
31721-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...