Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince 50 let výročí Večerníčka proof
Zpět

Zlatá mince 50 let výročí Večerníčka proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
229 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75102-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 5 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Jestli některý pořad patří ke skutečným klenotům televizního vysílání, je jím určitě Večerníček. Krátké pohádky na dobrou noc totiž provázely dětství snad každého z nás, a to již po několik generací. Je až k nevíře, že nestárnoucí pihovatý kluk Večerníček letos oslavil celé půlstoletí existence. Česká mincovna mu proto připravila originální dárek – vlastní emisi Smart mince z ryzího zlata 5 NZD, která se zařadila po bok dalších zlatých ražeb z mimořádně úspěšné sběratelské série Večerníček slaví 50 let.

Inspirací pro televizního Večerníčka byl rozhlasový pořad „Dobrý večer, děti!“, čtený zpočátku Vlastimilem Brodským. Večerníček doprovázený známou znělkou pak v televizi jako první uvedl pohádku O televizním strašidýlku – příběh rošťáckého bubáka, který se točí okolo televizní antény, což na obrazovce způsobuje šumy. Následovala celá škála příběhů a postaviček, jež si získaly srdce dětských i dospělých diváků – mezi nejoblíbenější dodnes patří víla Amálka, Maxipes Fík, Bob a Bobek, loupežnická rodinka Rumcajs, Manka a Cipísek, Rákosníček nebo Křemílek s Vochomůrkou. První příčku oblíbenosti však podle veřejné ankety z roku 2014 obsadil seriál Krkonošské pohádky – jeho sledovanost dosáhla až téměř dvou milionů diváků.

Zlatou Smart minci 5 NZD věnovanou čerstvému padesátníkovi Večerníčkovi připravila výtvarnice Irena Hradecká, DiS. Reverz vyobrazuje Večerníčka tak, jak si ho pamatuje většina z nás – spolu s lístky pohádek, které večer co večer rozdává dětem prostřednictvím televizní obrazovky.  Motiv v krásném reliéfním zpracování obzvláště vyniká ve špičkové kvalitě ražby proof. Averz se pyšní vkusnou kompozicí atributů emitenta a nominálu 5 NZD. Dopřejte své sbírce další výjimečný přírůstek – malé umělecké dílo s nezapomenutelným Večerníčkem! Jedinečné zlaté mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75102-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
listopad 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD