Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí proof

Cena (osvobozeno od DPH)
16 380 Kč
634 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21804-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Desetidílný cyklus pamětních mincí České národní banky, který představuje nejznámější hrady České republiky, vstupuje do své druhé poloviny. Šestá zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená ve špičkové kvalitě proof je věnována hradu Rabí.

Přestože je Rabí zříceninou, patři mezi naše nejrozsáhlejší a nejkvalitnější hrady. Původní jádro hradu vzniklo nejspíše na začátku 13. století a mělo podobu takzvaného donjonu – obytné obranné věže. V následujících stoletích došlo k řadě rozšiřování a přestaveb, z nichž nejvýznamnější byla ta gotická. V době své největší slávy mělo Rabí rozlohu kolem 10 tisíc metrů čtverečných a vynikalo propracovaným obranným systémem s dělovými baštami. Celková délka hradeb dodnes činí téměř tří kilometry. Za jejich dobytí zaplatil proslulý husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svým druhým okem…

Bankovní rada České národní banky vybrala k realizaci výtvarný návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS., který „nejlépe reprezentuje monumentálnost hradní zříceniny“. Reverzní strana mince předkládá pohled na řadu hradních budov, které přežily staletí. Averzní strana pak nabízí pohled na zříceninu z ptačí perspektivy – do opevněných bašt jsou zakomponována naše heraldická zvířata.

Všechny mince České národní banky razí Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Nezapomeňte, že každý hrad má své místo ve speciální sběratelské etuji, kterou rovněž najdete v naší nabídce.
 

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
21804-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
září 2018
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč