Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí proof

Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2018

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Desetidílný cyklus pamětních mincí České národní banky, který představuje nejznámější hrady České republiky, vstupuje do své druhé poloviny. Šestá zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená ve špičkové kvalitě proof je věnována hradu Rabí.

Přestože je Rabí zříceninou, patři mezi naše nejrozsáhlejší a nejkvalitnější hrady. Původní jádro hradu vzniklo nejspíše na začátku 13. století a mělo podobu takzvaného donjonu – obytné obranné věže. V následujících stoletích došlo k řadě rozšiřování a přestaveb, z nichž nejvýznamnější byla ta gotická. V době své největší slávy mělo Rabí rozlohu kolem 10 tisíc metrů čtverečných a vynikalo propracovaným obranným systémem s dělovými baštami. Celková délka hradeb dodnes činí téměř tří kilometry. Za jejich dobytí zaplatil proslulý husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svým druhým okem…

Bankovní rada České národní banky vybrala k realizaci výtvarný návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS., který „nejlépe reprezentuje monumentálnost hradní zříceniny“. Reverzní strana mince předkládá pohled na řadu hradních budov, které přežily staletí. Averzní strana pak nabízí pohled na zříceninu z ptačí perspektivy – do opevněných bašt jsou zakomponována naše heraldická zvířata.

Všechny mince České národní banky razí Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Nezapomeňte, že každý hrad má své místo ve speciální sběratelské etuji, kterou rovněž najdete v naší nabídce.
 

Specifikace

Číslo
21804-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...