Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2019 Veveří proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2019 Veveří proof

Cena (osvobozeno od DPH)
18 290 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21904-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Sedmá zlatá mince České národní banky s nominální hodnotou 5000 Kč z cyklu, který představuje naše nejvýznamnější hrady, je věnována brněnskému Veveří. Je vyražena ve špičkové kvalitě proof.

S Veveřím je, jako s každým správným hradem, spojena řada pověstí. Jedna vypráví o vévodovi Konrádovi, který při lovu daňka zabloudil v hlubokém lese. Z lesa ho vyvedly veverky, které před jeho chrtem utekly na strmou skálu vypínající se nad řekou. Vévoda se zde rozhodl vybudovat lovecký hrádek a pojmenoval ho po svých zachráncích. Další pověst vypráví o pokladu v podobě dvanácti stříbrných soch apoštolů. Ty měl získat řád templářů roku 1306 – poté, co zosnoval vraždu posledního přemyslovského krále Václava III. – a ukrýt je právě na Veveří. Zanedlouho poté byli templáři rozprášeni a na poklad se zapomnělo. V roce 1782 pak ale do hradní věže uhodil blesk a odhalil veršovaný návod, jak stříbrné sochy nalézt: „Nyní ale chová poklad páv, když den nejmíň délkou práv, když na celém patnáctá je orloji, ohon páva na pokladě postojí.“ Dodnes se to nikomu nepodařilo…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Na reverzní straně mince je vyobrazeno hradní jádro z podhledu pod mostním obloukem. Averzní strana mince nabízí pohled na hradní nádvoří skrz dveřní portál, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
21904-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
květen 2019
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč