Zlatá mince 5000 Kč 2021 Cheb proof

Zlatá mince 5000 Kč 2021 Cheb proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021 se otevírá nový pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný nejvýznamnějším městským památkovým rezervacím České republiky. První zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč, která byla vyražena ve špičkové kvalitě proof, připomíná krásy Chebu.

V písemných pramenech je Cheb zmiňován již roku 1061. Patří k nejstarším českým městům a pyšní se jedinečným souborem architektury od doby románské až po 19. století. Není proto divu, že jeho historické jádro bylo roku 1981 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Na návrší nad Ohří se nachází románský hrad s unikátní patrovou kaplí, který nechal Friedrich Barbarossa přestavět na císařskou falc. Velkolepé náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem hrázděných kupeckých domů ze 14. století –, barokní radnicí nebo Pachelbelovým domem, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Cheb oplývá také bohatstvím cenných církevních památek – například monumentálním kostelem svatého Mikuláše či starobylým františkánským klášterem.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem mince se stal medailér Jiří Hanuš, DiS. Odborná komise ocenila zejména detailní ztvárnění dřevěné konstrukce na averzní straně mince. Do krovu, který je typickým rysem historických chebských domů, jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky. Reverzní straně pak vévodí koláž složená z nejvýznamnějších architektonických památek Chebu, které jsou vyobrazeny na půdorysu městské památkové rezervace.

V tematickém cyklu zlatých mincí se dále objeví tato města: Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor. Kompletní desetidílnou kolekci si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22105-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...