Zlatá mince 5000 Kč 2023 Hradec Králové proof

Zlatá mince 5000 Kč 2023 Hradec Králové proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2023

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou šestou emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená ve špičkové kvalitě proof připomíná krásy Hradce Králové.

Město Hradec Králové, které leží na soutoku řek Labe a Orlice, je správním, kulturním a duchovním centrem severovýchodních Čech. Je také domovem řady architektonických perel – například renesanční Bílé věže postavené roku 1574 z milodarů měšťanů, ve které je zavěšen Augustin, náš druhý největší zvon. Nejznámější dominantou města je však gotická katedrála se dvěma věžemi, jejíž historie se začala psát ve 14. století. Tehdy se Hradec Králové stal věnným městem českých královen, které na zdejším hradě žily jako vdovy. Za své sídelní město si ho zvolila i Eliška Rejčka, kterou si obyvatelé města zamilovali. Podle všeho to byla právě ona, kdo podnítil a finančně podpořil vznik velkolepého katedrálního kostela sv. Ducha. Není bez zajímavosti, že zde byl pohřben Jan Žižka z Trocnova, na jehož stranu se město přidalo v době husitských válek… Zatímco tyto velkolepé památky se dochovaly do dnešních dní, jiné takové štěstí neměly. V 18. století musela středověká zástavba, která zahrnovala obytné domy, kostely, kláštery a špitály, ustoupit barokní bastionové pevnosti. Opevnění střežící strategickou oblast, o kterou se mnohokrát v dějinách bojovalo, však nakonec zastaralo, zaniklo a umožnilo vybudovat moderní město, jež se stalo učebnicí architektury a „Salonem republiky“. Není divu, že roku 1962 bylo historické jádro Hradce Králové prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Autorkou mince se stala medailérka Veronika Prokopová, DiS. Odborná komise České národní banky ocenila především averzní stranu – „krásné ztvárnění interiéru schodiště Bono Publico, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata“. Empírová památka je vyobrazena i na reverzní straně mince, kde jí dělají společnost katedrála sv. Ducha, Stará radnice, Bílá věž, Mariánský sloup a dům U Špuláků.

Zlaté mince z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22307-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...