Zlatá mince 5000 Kč 2021 Jihlava proof

Zlatá mince 5000 Kč 2021 Jihlava proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Druhá zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč z nového cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, připomíná krásy Jihlavy. Ražba vyniká špičkovou kvalitou proof.

Vesnice Jihlava byla původně malou tržní osadou, ale v polovině 13. století – po objevení bohatých stříbrných žil – se stala vzkvétajícím kosmopolitním městem, které tehdy předčila snad jenom Praha. Do města přicházeli důlní odborníci, řemeslníci a obchodníci z nejvýznamnějších evropských hornických středisek. Movití podnikatelé si mohli dovolit budovat nákladné kamenné domy s podloubím a jako poděkování Bohu vznikaly honosné kostely. V Jihlavě se také razily mince. Takové bohatství bylo třeba střežit – město bylo chráněno mohutným opevněním, ale proslulo také svým vlastním soupisem právních norem. Poučení v jihlavském horním právu později hledala i Kutná Hora a stalo se podkladem pro proslulý zákoník krále Václava II. Přestože stříbra ubývalo, ještě v roce 1857 byla Jihlava čtvrtým nejlidnatějším městem království. Není divu, že historické jádro města bylo v roce 1982 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal medailér Luboš Charvát. Odborná komise ocenila zejména „postavu anděla na nebesích (z kostela sv. Ignáce z Loyoly), který drží městský znak v jeho barokní podobě, a propracovanou koláž architektonických památek městské památkové rezervace.“ Kolem anděla je patrné městské opevnění, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata České republiky.

Zlaté mince z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22106-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...