Zlatá mince 5000 Kč 2022 Litoměřice stand

Zlatá mince 5000 Kč 2022 Litoměřice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Na čtvrté zlaté minci z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Litoměřic. Ražba s nominální hodnotou 5000 Kč je vyvedena v kvalitě standard.

Litoměřice, které leží v úrodném kraji na soutoku Labe a Ohře, patří k nejstarším a nejvýznamnějším českým městům založeným dynastií Přemyslovců. Historické jádro Litoměřic se stalo městskou památkovou rezervací roku 1978, ale ochrana místního stavebně-historického dědictví sahá mnohem hlouběji do minulosti. Díky tomu se zde zachovalo množství cenných objektů z různých epoch našich dějin. Městské opevnění, několik soch, řada sakrálních staveb a obytných budov – to vše bylo ovlivněno gotikou, renesancí a barokem, husitstvím i pobělohorskou dobou temna. Například pozdně gotický dům s renesanční přestavbou, který je známý jako Dům pod Bání či Dům Kalich, svou podobou připomíná nejen přijímání podobojí, ale také místní vinařskou tradici…

Vítězkou výtvarné soutěže České národní banky se stala medailérka Lenka Nebeská, DiS. Na reverzní stranu mince umístila koláž litoměřické architektury, která se skládá ze staré radnice, kostela Všech svatých a dalších historických staveb v čele s domem u Kalicha. Zdobené štíty litoměřických domů najdete i na averzní straně mince.

Sbírku zlatých mincí z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22206-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...