Zlatá mince 5000 Kč 2022 Mikulov stand

Zlatá mince 5000 Kč 2022 Mikulov stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou třetí emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Mikulova.

Jihomoravský Mikulov,
který byl roku 1982 prohlášen městskou památkovou rezervací, tvoří mimořádně hodnotný a rozsáhlý soubor historických staveb. Kotlinu obklopenou vinicemi a bílými vápencovými kopci lemují tři dominanty – Zámecký vrch s barokním zámkem, Kozí vrch s gotickou obrannou věží a Svatý kopeček s barokní kaplí svatého Šebestiána. Mikulovské náměstí a přilehlé ulice jsou lemovány patrovými měšťanskými domy se zdobnými fasádami a dochovalo se zde také několik budov židovské čtvrti. Podobu města, které trpělo častými požáry, nejvíce ovlivnil František z Dietrichsteina – kníže, kardinál a olomoucký biskup, který v 17. století systematicky přetvářel Mikulov po stránce stavební, hospodářské a kulturní. Díky němu se provinční městečko proměnilo v dočasné centrum Moravy a získalo renesanční italskou tvář.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na reverzní stranu mince umístil propracovanou koláž dominant mikulovského náměstí, kterými jsou Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a výrazný sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem. Averzní strana předkládá mikulovský zámek a sochu Pomony, která je součástí středověké kašny na náměstí.

Zlaté mince z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22205-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...