Zlatá mince 5000 Kč 2023 Hradec Králové stand

Zlatá mince 5000 Kč 2023 Hradec Králové stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2023

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Na šesté zlaté minci z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Hradce Králové. Ražba s nominální hodnotou 5000 Kč je vyvedena v kvalitě standard.

Starobylé sídlo Hradec Králové, které leží v severovýchodních Čechách, si v průběhu historie nárokoval kdekdo – za husitských válek město stálo po boku Jana Žižky, za třicetileté války bylo zdecimováno Švédy a za prusko-rakouské války se stalo místem rozhodující bitvy, která ovlivnila osud celé Evropy. Není divu. Vždyť oblast soutoku řek Labe a Orlice s četnými přítoky, mezi kterými vyrůstá návrší, ležela na významné obchodní stezce spojující Balt s jižní Evropou a odnepaměti lákala k osídlení. Již na konci 9. století zde vzniklo slovanské hradiště, v 10. století se stalo domovem Slavníkovců a ve 13. století zde pro změnu přebývali Přemyslovci. Historická zástavba, která vznikla ve středověku, se rozvíjela až do poloviny 18. století, kdy byl tento plynulý proces násilně přerušen. Město bylo přeměněno na barokní bastionovou pevnost, které musela ustoupit celá předměstí. Došlo k nenahraditelným kulturním ztrátám v podobě obytných domů, kostelů, klášterů a špitálů. Některé pamětihodnosti byly naštěstí ušetřeny – například gotický katedrální kostel sv. Ducha, renesanční Bílá věž či barokní kaple sv. Klimenta připisovaná architektu Santinimu… Když pevnost zastarala a zanikla, Hradec Králové se proměnil v moderní sídlo, jež se stalo učebnicí architektury a „Salonem republiky“. Roku 1962 bylo královéhradecké historické jádro právem prohlášeno městskou památkovou rezervací.

 Autorkou mince se stala medailérka Veronika Prokopová, DiS. Odborná komise České národní banky ocenila především averzní stranu – „krásné ztvárnění interiéru schodiště Bono Publico, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata“. Empírová památka je vyobrazena i na reverzní straně mince, kde jí dělají společnost katedrála sv. Ducha, Stará radnice, Bílá věž, Mariánský sloup a dům U Špuláků.

Kolekci zlatých mincí z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22307-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...