Zlatá mince 5000 Kč 2023 Kroměříž stand

Zlatá mince 5000 Kč 2023 Kroměříž stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2023

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou pátou emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Kroměříže.

Dějiny moravské Kroměříže jsou od samého počátku ve 12. století spjaty s církví. Olomoučtí biskupové a arcibiskupové měli na zdejším zámku své letní sídlo a v centru vyrostla řada unikátních sakrálních staveb, jejichž věže tvoří dominanty města. Zatímco kostely svatého Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Marie patří k nejkrásnějším barokním chrámům na Moravě, kostel svatého Mořice je jednou z největších a nejvýznamnějších gotických památek na celém našem území. Historické jádro Kroměříže bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. O rovných dvacet let později se kroměřížský arcibiskupský zámek zapsal na Seznam světového dědictví UNESCO. Tento barokní palác je obklopen dechberoucími zahradami. Romantickou Podzámeckou zahradu, která má podobu anglického parku, dotváří síť vodních děl i unikátní kolekce vzácných stromů. Barokní Květná zahrada, kterou pro změnu inspirovaly francouzské zahrady ve Versailles, se může pochlubit kolonádou, kašnami, labyrinty a centrálním pavilonem ve tvaru rotundy.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky Karolíny Kučerové. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických kroměřížských staveb na reverzní straně mince, která se skládá z kostela Nanebevzetí Panny Marie, kostela svatého Mořice, arcibiskupského zámku a Květné zahrady. Komise ocenila také averzní stranu, která předkládá heraldická zvířata České republiky zakomponovaná mezi sloupy kolonády v Květné zahradě.

Zlaté mince z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22306-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...