Zlatá mince 5000 Kč 2024 Olomouc proof

Zlatá mince 5000 Kč 2024 Olomouc proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Cena
36 190 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Na sedmé zlaté minci s nominální hodnotou 5000 Kč z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Olomouce. Ražba vyniká špičkovou kvalitou proof.

Olomouc je prodchnutá historií. Sídlili zde pravěcí lidé, Keltové, Germáni i Římané, kteří si zde zřídili nejseverněji položený tábor ve střední Evropě. Legenda praví, že moravské město založil sám Julius Caesar. Ve středověku sem pak přišli Slované, kteří zde vybudovali nejstarší hradiště na území České republiky. V osidlování oblasti pokračovali velkomoravští Mojmírovci a po nich Přemyslovci. Slavná česká dynastie v Olomouci vybudovala hrad a nakonec zde – po zavraždění Václava III. – vymřela po meči. Až do třicetileté války šlo o hlavní a největší moravské město, čemuž odpovídala velkolepá architektura kostelů, církevních i světských paláců, univerzitních budov, radnice či tří až čtyřpatrových měšťanských domů na hlavních náměstích a ulicích. Centrum úrodného regionu Hané mělo hospodářský, správní, vzdělanostní a církevní, ale také vojenský význam. V 18. století bylo město přebudováno na pevnost a roku 1971 se opevněná část Olomouce, která byla uzavřena hradbami a přístupná jen městskými branami, stala městskou památkovou rezervací. Jde o nejrozsáhlejší historický městský útvar na Moravě.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických olomouckých staveb. Na reverzní straně najdete půdorys a věž gotického kostela svatého Mořice a barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je památkou UNESCO. Averzní strana je pak věnována olomouckému orloji. Kompozici dotvářejí heraldická zvířata České republiky.

Sbírku zlatých mincí z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
22405-611
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...