Zlatá mince Bájní tvorové - Gryf proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Na třetí zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje gryf.

V těle gryfa se snoubí rysy orla a lva
– nejčastěji bývá zobrazován s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Také jeho charakter je výsledkem kombinace obou těchto zvířat – je bystrý a silný a díky tomu je vládcem nad nebem i zemí. V antické mytologii gryf sloužil bohu slunce Apollónovi, bohyni moudrosti Athéně a bohyni pomsty Nemesis. Ve středověku byl ušlechtilý tvor vnímán jako symbol krále králů – Ježíše Krista –, a stal se proto vděčným námětem šlechtické heraldiky. Jenom v Čechách a na Moravě najdeme gryfa na sedmdesáti erbech a byl dokonce jedním ze štítonošů znaku Rakouska-Uherska.

Mytický kříženec orla a lva vévodí reverzní straně mince, která je dílem medailérky Márie Filové, DiS. Vyobrazení gryfa doprovází anglický opis GRIFFIN. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75686-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...