Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Hydra proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Na páté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje hydra.

Řecké město Lernu sužovala podle pověsti hadí nestvůra s bezpočtem hlav. Její jedovatý dech zamořoval pole a řeky a zabíjel nešťastné kolemjdoucí. Žádný smrtelník se jí nemohl postavit, ale naštěstí sem zavítal polobůh Héraklés. Zabití lernské hydry bylo jedním z nesplnitelných úkolů, které mu uložil král Eurystheus. Protože příšeře pomáhal obrovský rak s ostrými klepety, i hrdina si přivedl spolubojovníka. Héraklés nejprve pomocí zápalných šípů vylákal hydru z úkrytu a pak jí začal srážet hlavy kyjem. Na místě jedné však rázem vyrašily dvě nové. Pak do boje zasáhl Héraklův synovec Ioláos, který zapálil les a podával svému strýci hořící větve. Na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Nakonec jí Héraklés uťal i poslední hlavu, která byla nesmrtelná. Schoval ji pod kámen, kde od té doby záštiplně sní. Do žluči mršiny si pak namočil šípy – koho s nimi zasáhl, tomu nebylo pomoci.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75772-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...