Zlatá mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Osmá zlatá mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové je věnována kentaurům.

Kentauři – napůl lidé a napůl koně – jsou uvězněni mezi lidskou a zvířecí přirozeností. Na jedné straně prosluli jako animální symboly mužnosti, síly a vášně. Popudliví tvorové se obzvláště pod vlivem vína neváhali uchýlit k násilí. Na druhé straně však vynikali inteligencí a kultivovaností. Nejmoudřejším z kentaurů byl Cheirón, který se stal učitelem nejslavnějších řeckých hrdinů – Iásóna, Achilla a Hérakla. Své žáky učil tělesné zdatnosti, lukostřelbě, hodu oštěpem, zápasu, běhu a jízdě na koni, ale také skromnosti, bylinkářství, léčitelství nebo hudbě a zpěvu.

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince statného kentaura s napnutým lukem a doprovodila ho anglickým opisem CENTAUR. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75778-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...