Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Na sedmé zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Kerberos.

Strašlivý trojhlavý pes jménem Kerberos byl v řecké mytologii strážcem vchodu do podsvětí. Hlídal, aby se mrtvé duše nedostaly zpět do světa živých a naopak. Stal se symbolem bdělosti a ostražitosti, ale přesto ho několik starověkých hrdinů dokázalo přelstít. Nejprve se mu na kobylku dostal legendární Héraklés, který ho přemohl svou obrovskou silou, čímž splnil poslední z dvanácti nesplnitelných úkolů. Pěvec Orfeus, který chtěl z podsvětí přivést svou mrtvou lásku Eurydiku, použil na Kerbera svůj líbezný zpěv, kterým ho uspal. Aineiás, zakladatel římského národa, pekelného psa pro změnu uplatil. Použil k tomu medový koláč, pro který měl Kerberos slabost, a tato sladkost se pak nebožtíkům, kteří se báli cesty do záhrobí, dávala do rakve. Podle jiné pověsti měla k uklidnění Kerbera stačit pouhá hrst hlíny z podsvětí.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřenou štěkající obludu s ostnatým obojkem, kterou doprovodil anglickým opisem CERBERUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75776-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...