Zlatá mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Na deváté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Mínotaurus.

Mínós, král ostrova Kréta,
byl nejmocnějším vládcem celého Středomoří. Jeho země byla obklopená vodou, a proto pravidelně obětoval Poseidónovi, aby si udržel jeho přízeň. Bílý býk, který měl být poražen ve jménu boha moří, byl ale natolik krásný, že ho Mínós ušetřil. Rozhněvaný Poseidón se rozhodl, že krále potrestá, a tak přiměl jeho manželku Pásifaé, aby se do zvířete bezhlavě zamilovala. Z jejich spojení pak vzešel zrůdný potomek – tvor s tělem muže a hlavou býka, který dostal jméno Mínotaurus čili Mínóův býk. Zahanbený král se rozhodl, že krvelačnou nestvůru, která lačnila po lidském mase, ukryje před světem. Pověřil vynálezce Daidala, aby postavil spletitý labyrint, kam Mínotaura zavřel, a každých devět let mu posílal sedm chlapců a sedm panen jako potravu. Zlý sen ukončil až athénský hrdina Théseus. Ten se do pasti, odkud nebylo návratu, dobrovolně vydal, aby Mínotaura zabil…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřeného Mínotaura a doprovodil ho anglickým opisem MINOTAURUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75780-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...