Zlatá mince Bájní tvorové - Pegas proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Pegas proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Na jedenácté zlaté minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Pegas.

Pegas
byl bájný tvor, kterého známe z mytologie starých Řeků, ale také Mezopotámců, Chetitů, Etrusků a Féničanů. Toto hrdé a krásné zvíře, které se zrodilo z mrtvého těla zrůdné Medúsy, mělo podobu okřídleného koně. Pegas běhal rychleji než kterýkoli jiný oř a létal rychle jako vítr. Žil vysoko v horách, kde se setkával s nesmrtelnými bohy i smrtelnými hrdiny. Hérakla doprovázel na jeho cestách. Bellerofontovi pomohl v boji s Chimérou a Amazonkami, ale odmítl ho odnést na vrchol Olympu. Sloužil také Múzám, a tak se stal symbolem inspirace, fantazie a básnického rozletu. Nakonec se Pegas dostal až na nebesa, kde se z něj stalo souhvězdí. Přestože byl prvním okřídleným hřebcem, nezůstal jediným – všem létajícím koním se na jeho počest říká pegasové…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince vzpínajícího se oře, kterého doprovodil anglickým opisem PEGASUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75784-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...