Zlatá mince Bájní tvorové - Skarabeus proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Skarabeus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Poslední zlatá mince České mincovny z dvanáctidílné sběratelské série Bájní tvorové je věnována skarabeovi.

Posvátný egyptský brouk jménem skarabeus je známý tím, že před sebou valí kuličku, ve které se vyvíjejí jeho potomci. Jeho neúnavná činnost připomíná pouť slunce po obloze, a tak se stal symbolem boha Re a slunečního cyklu. Pro staré Egypťany byl zosobněním znovuzrození, protože věřili, že všichni skarabeové jsou samičky, kterým k vytvoření nového života stačí jenom rozkládající se trus… Nejrůznější zpodobnění skarabea patří k nejčastějším archeologickým nálezům, což dokládá jeho význam ve starověké společnosti. Náhrdelníky či prsteny s motivy brouka svým nositelům přinášely bohatství, štěstí a ochranu před zlem. Sošky skarabeů pak doprovázely mumie na onen svět…

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince skarabea s roztaženými křídly, kterého doprovodila anglickým opisem SCARAB. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75786-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...