Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zlatá mince Bob a Bobek proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
230 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75139-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 5 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Krásných 50 let má na svém kontě pořad, bez něhož bychom si své dětství dokázali představit jen stěží. Napjatě jsme den co den očekávali, kdy se na televizní obrazovce objeví Večerníček v autíčku, na houpacím koni i jednokolce a neúnavně jsme počítali lístky, které během znělky rozházel. Tato vzpomínka patří k radostným výjevům dětství již několika generací. Fenomén Večerníčku proto neopomíjí ani Česká mincovna, která mu věnuje atraktivní sérii pamětních mincí. Nejnovější emise mince 5 NZD z ryzího zlata je věnována dvěma nezbedným králíkům – Bobovi a Bobkovi.

Pravidelné vysílání televize odstartovalo 25. února 1954 a Večerníček se ke slovu začal dostávat roku 1963, zpočátku však pouze v neděli. Večerníčkem, jak ho dnes známe, se nedělní pohádka stala až 2. ledna 1965. Po mnoho večerů jsme čekali, až se na obrazovce objeví klobouk kouzelníka Pokustóna a jeho dva obyvatelé – Bob a Bobek. Tomu se však z vyhřátého klobouku nikdy nechtělo… Od roku 1978 vzniklo postupně v osmi sériích celkem 91 dílů večerníčku pod režijní taktovkou Václava Bedřicha, Miroslava Waltera a Iva Hejcmana. Scénářů se bravurně zhostili Vladimír JiránekJaroslav PacovskýJiří Šebánek Pavel Šrut. Autorem kreseb je Vladimír Jiránek a oba králíci pak z obrazovky promlouvají hlasem Josefa Dvořáka. Nezaměnitelnou znělku pro seriál připravil Petr Skoumal.

Vydařená ražba zlaté mince věnovaná dvěma veselým animovaným kamarádům z klobouku představuje Boba a Bobka v netypické hokejové kompozici. Za tu vděčí své roli maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji, jíž se hrdě zhostili v roce 2015. Slušivou výstroj jim oblékl výtvarník Vladimír Jiránek a kompozici pro reverzní stranu mince připravila znamenitá medailérka Irena Hradecká, DiS. Averz mince pak nese atributy emitenta. Zlatá mince 5 NZD Bob a Bobek ve špičkové kvalitě proof je příležitostí k osvěžení vašich sbírek neotřelou optimistickou ražbou či k založení prvních kolekcí malých numismatiků. Jedinečné zlaté mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

 

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75139-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD