Zlatá mince Cesta za svobodou - Petice "Několik vět" proof

Zlatá mince Cesta za svobodou - Petice "Několik vět" proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
300 ks
Cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Cesta za svobodou

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie „Cesta za svobodou“, která vychází u příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu, připomíná petici s názvem „Několik vět“, jejímž ústředním tématem byla svoboda.

„Pohyb ve společnosti se začíná stále povážlivěji srážet s nehybností moci, roste společenské napětí a začíná hrozit nebezpečí otevřené krize. Takovou krizi si nikdo z nás nepřeje. Proto vyzýváme vedení naší země, aby pochopilo, že nadešel čas ke skutečným a důkladným systémovým změnám…“

Věcná a neútočná petice, jejímž hlavním organizátorem se stal Václav Havel, nepředstavovala pro tehdejší režim hrozbu, ale komunistické funkcionáře zaskočila popularita, jakou si získala. Byla otevřená, mohl ji podepsat každý a, jak vzpomínají pamětníci, s jejím zněním se nedalo nesouhlasit. Pod manifest, který žádal propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování, nepronásledování nezávislých iniciativ, ukončení cenzury, neomezování věřících, umožnění diskuse o životním prostředí a svobodnou výměnu názorů, se do listopadu 1989 podepsalo na 40 tisíc lidí. Poprvé tak byla prolomena bariéra mezi disentem a širokou veřejností.

Pojetí reverzní strany ražby navazuje na předchozí mince medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., s Janem Palachem a Karlem Krylem. Předkládá portrét Václava Havla ve zjednodušených obrysech doplněný nápisem NĚKOLIK VĚT 29. 6. 1989. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Kompletní čtyřdílnou minisérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75523-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...