Zlatá mince Cesta za svobodou - Sametová revoluce proof

Zlatá mince Cesta za svobodou - Sametová revoluce proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
300 ks
Cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Cesta za svobodou

Po zlatých mincích České mincovny věnovaných Palachovu týdnu, Karlu Krylovi a petici Několik vět se v minisérii s názvem Cesta za svobodou objevuje sametová revoluce.

Jan Opletal byl studentem medicíny, který se roku 1939 zúčastnil největší protinacistické demonstrace v okupované Evropě a byl při ní smrtelně raněn. O celých padesát let později byly hrůzy nacistického režimu minulostí, ale Československo stále nebylo svobodné. Když se v Praze 17. listopadu 1989 sešli studenti vysokých škol, aby uctili Opletalovu památku, jistě netušili, že spustili lavinu, která povede ke konci totalitního režimu. Zpočátku poklidné shromáždění se totiž změnilo v protikomunistickou demonstraci. Následný brutální zásah Veřejné bezpečnosti proti bezbranným mladým lidem vyburcoval celou společnost, která se rozhodla říct ne. Překotný sled událostí mezi 17. listopadem a 29. prosincem, které vedly k pádu železné opony a umožnily Čechoslovákům svobodně rozhodovat o své budoucnosti, pak pro svou nenásilnou povahu vstoupil do dějin jako „sametová revoluce“.

Stejně jako předchozí tři emise zpracoval i tuto minci medailér Vojtěch Dostál, DiS. Reverzní straně vévodí dva vztyčené prsty tvořící vítězné véčko – čili gesto, které je neodmyslitelně spjato se sametovou revolucí, a především s osobou Václava Havla. Vedle siluety Pražského hradu, nápisu SAMETOVÁ REVOLUCE a letopočtu 17. 11. 1989 dotváří kompozici reverzu ještě originálně zapsaný revoluční slogan „KDY, KDYŽ NE TEĎ? KDO, KDYŽ NE MY?“. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti, pod jehož sochou se odehrály klíčové okamžiky protikomunistických protestů. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Nezapomeňte, že kompletní čtyřdílnou kolekci zlatých mincí si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75524-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...