Zlatá mince Cesta za svobodou - Sametová revoluce proof

Zlatá mince Cesta za svobodou - Sametová revoluce proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
300 ks

Cesta za svobodou

Po zlatých mincích České mincovny věnovaných Palachovu týdnu, Karlu Krylovi a petici Několik vět se v minisérii s názvem Cesta za svobodou objevuje sametová revoluce.

Jan Opletal byl studentem medicíny, který se roku 1939 zúčastnil největší protinacistické demonstrace v okupované Evropě a byl při ní smrtelně raněn. O celých padesát let později byly hrůzy nacistického režimu minulostí, ale Československo stále nebylo svobodné. Když se v Praze 17. listopadu 1989 sešli studenti vysokých škol, aby uctili Opletalovu památku, jistě netušili, že spustili lavinu, která povede ke konci totalitního režimu. Zpočátku poklidné shromáždění se totiž změnilo v protikomunistickou demonstraci. Následný brutální zásah Veřejné bezpečnosti proti bezbranným mladým lidem vyburcoval celou společnost, která se rozhodla říct ne. Překotný sled událostí mezi 17. listopadem a 29. prosincem, které vedly k pádu železné opony a umožnily Čechoslovákům svobodně rozhodovat o své budoucnosti, pak pro svou nenásilnou povahu vstoupil do dějin jako „sametová revoluce“.

Stejně jako předchozí tři emise zpracoval i tuto minci medailér Vojtěch Dostál, DiS. Reverzní straně vévodí dva vztyčené prsty tvořící vítězné véčko – čili gesto, které je neodmyslitelně spjato se sametovou revolucí, a především s osobou Václava Havla. Vedle siluety Pražského hradu, nápisu SAMETOVÁ REVOLUCE a letopočtu 17. 11. 1989 dotváří kompozici reverzu ještě originálně zapsaný revoluční slogan „KDY, KDYŽ NE TEĎ? KDO, KDYŽ NE MY?“. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti, pod jehož sochou se odehrály klíčové okamžiky protikomunistických protestů. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Nezapomeňte, že kompletní čtyřdílnou kolekci zlatých mincí si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75524-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...