Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince Gorilí povídání proof
Zpět

Zlatá mince Gorilí povídání proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
229 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75142-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 5 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Na světě fantazie je úžasné, že se v něm může stát cokoli – květiny zpívají, lidé létají a zvířata mluví… Proto se do něj rádi vracejí jak děti, tak i dospělí, když se chtějí oddávat krátkému snění. Česká televize právě pro tyto chvilky radosti vysílá každý den svůj Večerníček, a to již celé půlstoletí! Oblibu pravidelných příběhů na dobrou noc potvrzují rovněž emise ze série mincí Večerníček slaví 50 let. Pro milovníky pohádek a především sběratele připravila Česká mincovna emisi zlaté Smart mince 5 NZD Gorilí povídání.

Režisér Václav Chaloupek tentokrát objevil námět k poutavému večerníčkovému vyprávění v pražské ZOO, kde ho k natočení třináctidílného seriálu inspirovala gorilí rodinka: maminka Kijivu, tatínek a vůdce stáda Richard, rozpustilí gorilí kluci Kiburi a Nuru a také tetička Kamba, která se jako jediná narodila v Africe. Díky tomu může gorilám povídat veselé pohádky o jejich domovině a ostatních obyvatelích černého kontinentu. Postupně tak atraktivním způsobem nejen gorilám, ale hlavně dětem představí Kamba zebry, slony, nosorožce, antilopy, lachtany, buvoly, prasata bradavičnatá, paviány či žirafy.

Večerníček Gorilí povídání měl premiéru v roce 2015 v rámci oslav 50 let vysílání Večerníčku Českou televizí. Režisér a autor Václav Chaloupek, jehož předchozí seriály o zvířatech si získaly velkou oblibu u všech generací diváků, natáčel jednotlivé díly v ZOO Praha i přímo v Africe.

Hraných Večerníčků za dobu existence tohoto televizního formátu nevzniklo tolik jako těch animovaných. Pro svou nádhernou autentičnost však patří mezi vyhledávaná díla. Nejinak tomu bude u emise mince z ryzího zlata, kterou na reverzu zdobí portréty gorilího mláděte Nuru a jeho tetičky Kamby. Oba večerníčkové hrdiny zpracovala talentovaná výtvarnice Irena Hradecká, DiS a doplnila je logem České televize a Zoologické zahrady hlavního města Prahy. Averz pak nese nezbytné atributy emitenta. Krásná sběratelská mince Gorilí povídání se stane originálním přírůstkem Vašich sbírek a navíc poslouží coby hodnotný dárek pro malé numismatiky. Jedinečné zlaté mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

 

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75142-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD