Zlatá mince Jen počkej! - Na stadionu proof

Zlatá mince Jen počkej! - Na stadionu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Jen počkej zajíci!

Motivem třetí zlaté mince České mincovny z pětidílné minisérie, která je inspirována nesmrtelnou sovětskou groteskou Jen počkej!, se stala epizoda s názvem Na stadionu.

Groteska o smolařském vlkovi, který pronásleduje roztomilého zajíce, zpočátku neměla ustláno na růžích. Původní scénář byl studiem animovaného filmu Sojuzfilm celkem sedmkrát odmítnut. Režiséři se totiž báli, že by zlý padouch, který kouří a unáší děti v kočárku, mohl nepříznivě ovlivnit morální výchovu mládeže. Jeden z nich – Vjačeslav Kotěnočkin – se ale hrozícího střetu se sovětskou cenzurou nezalekl a dobře udělal. Krátký animovaný film s názvem „Jen počkej!“ se divákům i kritice zalíbil natolik, že se z něj tvůrci rozhodli udělat seriál. Každá ze šestnácti epizod původní sovětské série se odehrává v jiném prostředí, ale každé je jako stvořené pro ztřeštěnou honičku. Dějištěm čtvrté epizody je sportovní stadion, kde se vlk střetne s řadou sportovců a jejich náčiním…

Reverzní strana oficiálně licencované mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá vystrašeného zajíce, který na běžecké dráze utíká před vlkem vymóděným do sportovního trikotu. Kompozici dotváří text NA STADIONU. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že součástí první mince s vlkem bylo speciální sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní kolekci pěti mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75901-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...