Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Hlavní oltář sv. Alžběty SK proof

Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Hlavní oltář sv. Alžběty SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Katedrála sv. Alžběty

Dóm svaté Alžběty je největším kostelem na Slovensku a nejvýchodněji stojící evropskou katedrálou postavenou ve stylu vrcholné gotiky. První zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košickému svatostánku, nese vyobrazení hlavního oltáře.

Hlavní oltář košického dómu byl zhotoven mezi lety 1474 a 1477. Nejvýznamnější součást interiéru katedrály je zároveň jednou z nejvýznamnějších památek středověkého gotického umění na Slovensku. Oltář je skutečným unikátem – je totiž tvořen dvěma páry pohyblivých křídel, která předkládají celkem čtyřicet osm náboženských scén. Každé z křídel nese na jedné straně šest maleb, přičemž scény jsou rozděleny do tří tematických okruhů. První dvanáctidílný cyklus je věnovaný výjevům ze života svaté Alžběty Durynské, patronky celého chrámu. Druhý čtyřiadvacetidílný cyklus, který se vystavuje v době půstu před Velikonocemi, je pašijový a připomíná události ze života Ježíše Krista. Třetí dvanáctidílný cyklus je adventní a předkládá výjevy ze života Panny Marie. Původní oltář s trojitou kompozicí cyklů na dvou párech křídel se zachoval jako jediný v celé Evropě. Vedle maleb ho zdobí ještě trojice soch umístěných uprostřed oltářní skříně, které představují svatou Alžbětu Biblickou, svatou Alžbětu Durynskou a Madonu s Ježíškem.

Detailní vyobrazení oltáře s křídly a sochami najdete na reverzní straně mince, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis HLAVNÝ OLTÁR SV. ALŽBETY. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Mince s motivy košické katedrály si můžete ukládat do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76203-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...