Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Severní portál SK proof

Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Severní portál SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Katedrála sv. Alžběty

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košickému dómu svaté Alžběty, nese vyobrazení severního portálu.

Ve středověku se na sever od košického dómu rozkládala významná část města s hlavním tržištěm a radnicí. Proto se stavitelé rozhodli, že katedrála bude mít severní vchod, i když to bylo proti dobovým zvyklostem. Severní strana katedrály, která byla v sakrální architektuře považována za ďábelskou, byla příhodně ozdobena výjevy z posledního soudu lidstva. Reliéf předkládá spasené lidi, které v nebi vítá anděl, i bezbožníky, kteří padají do Leviatanova pekelného chřtánu. Autoři výzdoby si neodpustili rýpnutí do církve a mezi zatracené hříšníky zařadili biskupa a mnišku. Konci světa jsou přítomni Ježíš, Panna Marie a apoštolové. Podstatná část reliéfu je věnována také svaté Alžbětě Durynské. Uherská princezna, které je katedrála zasvěcena, je vyobrazena, jak ošetřuje, umývá a krmí chudé. Ve středověku byl portál ozdoben ještě zlacením, a tak se mu říkalo Zlatá brána.

Detailní vyobrazení bohatě zdobeného portálu
najdete na reverzní straně mince, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis SEVERNÝ PORTÁL. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Kolekce mincí s motivy košické katedrály má své místo ve sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76205-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...