Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Sv. Alžběta patronka SK proof

Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Sv. Alžběta patronka SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Katedrála sv. Alžběty

Na třetí zlaté minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košické katedrále, najdete vyobrazení její patronky – svaté Alžběty.

Nomen omen! Jméno, které pochází z hebrejštiny a znamená „Bohu zasvěcená“, jako by předurčilo životní dráhu uherské princezny Alžběty Durynské… Žena, které se přezdívá „matka chudých a nemocných“, zasvětila svůj život péči o potřebné. Přestože byla mocnou kněžnou durynského lankrabství, vynikala pokorou a konáním skutků milosrdné lásky. Pro nemocné zakládala nemocnice, hladovým rozdávala obilí z panských sýpek a chudé najímala ke stavbě silnic či mostů. Navzdory urážkám a opovržení okolní šlechty žila prostě, bohabojně a ke všem lidem se chovala jako k sobě rovným. Poté, co její milovaný manžel Ludvík IV., který jí byl oporou, zemřel při křížové výpravě, byla jeho příbuznými vyhnána z vlastního hradu. Nezatrpkla, a aby mohla pokračovat v konání dobra i bez finančních prostředků, vstoupila do kláštera františkánského řádu. Když v roce 1231 zemřela, bylo jí pouhých 24 let, ale legenda o její laskavosti byla známá široko daleko. Není divu, že již o čtyři roky později byla svatořečena. Ve 40. letech 13. století jí pak vzdali hold kolonizátoři, kteří z ní učinili patronku nově založeného města v jejím rodném Uhersku – Košic…

Autorka mince – medailérka Lenka Nebeská, DiS. – se při tvorbě reverzní strany inspirovala neogotickou sochou svaté Alžběty a žebráka, která zdobí jižní portál košické katedrály. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis SVÄTÁ ALŽBETA. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, averzní strana nese nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Mince s motivy dómu svaté Alžběty si můžete ukládat do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76207-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...