Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Zdvojené točité schodiště SK proof

Zlatá mince Katedrála sv. Alžběty – Zdvojené točité schodiště SK proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Katedrála sv. Alžběty

Závěrečná zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košické katedrále, nese vyobrazení zdvojeného točitého schodiště.

Když král navštívil košickou katedrálu svaté Alžběty, aby se zúčastnil mše, sedával na empoře, která mu poskytovala výhled na celou střední část dómu. Zároveň se zde vystavovala relikvie Kristovy krve, ke které proudily davy poutníků. Výstup na tuto galerii byl tvořen dvěma spirálovitými schodišti, jež se celkem pětkrát protínají. Toto netradiční řešení vzniklo okolo roku 1400 – je nejstarším svého druhu v Evropě a podobné najdeme už jen ve čtyřech městech. Nechali se jím inspirovat stavitelé v sedmihradských městech Kluž a Sighişoara, v rakouském Grazu a poslední takové schodiště se nachází v pražské katedrále svatého Víta. Spojení levotočivého a pravotočivého schodiště je značně nepohodlné a stísněné, a proto se předpokládá, že mělo především dekorativní charakter. Přesto si ho lidé oblíbili – zejména zamilované páry, které se na začátku výstupu rozdělí, jen aby se nakonec na společných stupních zase setkaly…

Autorka mince – medailérka Lenka Nebeská, DiS. – věnovala reverzní stranu pohledu do jižní části dómu, kde se nachází schodiště ozdobené celou řadou lomených oblouků. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis ZDVOJENÉ TOČITÉ SCHODISKO. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, averzní strana nese nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Kolekce mincí s motivy dómu svaté Alžběty má své místo ve sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76209-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...