Zlatá mince Konec 2. světové války v Pacifiku proof

Zlatá mince Konec 2. světové války v Pacifiku proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2020
Emisní náklad
300 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Konec 2.světové války

Od konce druhé světové války uplynulo v roce 2020 75 let. Druhá zlatá mince České mincovny z tematické dvoudílné minisérie připomíná vítězství v Pacifiku.

Druhá světová válka vypukla roku 1939, ale boje v Asii začaly mnohem dříve – již v roce 1931, když Japonsko vpadlo do Číny. Teritoriální expanze bojechtivého císařství napříč Dálným východem byla nezadržitelná a bylo jen otázkou času, kdy se střetne se zájmy další velmoci, která ležela na druhé straně Pacifiku. Japonsko však nemínilo čekat a roku 1941 podniklo zdrcující preventivní úder na základnu Spojených států amerických v havajském Pearl Harboru. Admirál Jamamoto měl tehdy prohlásit: „Obávám se, že jsme probudili spícího obra a přinutili jej učinit strašlivé rozhodnutí.“ Měl pravdu – Američané totiž zorganizovali mohutnou protiofenzivu a o čtyři krvavé roky později stanuli před branami japonských ostrovů. Americké velení předpokládalo, že při následující invazi ztratí statisíce vojáků, a počet japonských obětí odhadlo na dva miliony. Japonci totiž prosluli svým fanatismem a odhodláním bojovat do posledního dechu. Ke složení zbraní je nepřinutil ani mohutný útok Sovětského svazu, který po vítězství nad Třetí říši začal osvobozovat okupovanou Čínu a Koreu. Američané se proto rozhodli vytasit trumf – ultimátní zbraň v podobě atomové bomby, kterou po tři roky v naprostém utajení vyvíjely největší mozky planety. K prvnímu a poslednímu nasazení nukleárních zbraní v dějinách lidstva došlo 6. a 9. srpna 1945 – města Hirošima a Nagasaki byla srovnána se zemí a o život přišlo na čtvrt milionu Japonců. S takovou mocí se země vycházejícího slunce nemohla měřit. Bezpodmínečnou kapitulaci oznámil sám císař Hirohito prostřednictvím rozhlasu – bylo to vůbec poprvé, kdy národ uslyšel hlas svého božského vládce. K formálnímu ukončení války pak došlo 2. září 1945 na palubě bitevní lodi Missouri kotvící v Tokijském zálivu. Poslední japonští vojáci se však vzdali až o neuvěřitelných 30 let později…

Reverzní straně mince, která je dílem Mgr. Art. Miroslava Hrice, ArtD., dominují písmena V a J, protože den vítězství nad Japonskem je ve světě známý jako V-J DAY. Kompozici dotvářejí vztyčené ruce oslavujících lidí, jejichž prsty tvoří charakteristické gesto – vítězné véčko. Dále na reverzu najdete vycházející slunce a mapu Japonska. Písmeno V jako vítězství evokuje i uspořádání averzní strany. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS a rok emise 2020.

Nezapomeňte, že mince, které připomínají konec války v Evropě a Asii, si můžete uložit do stylové sběratelské krabičky.

Specifikace

Číslo
75738-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...