Zlatá mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele proof

Zlatá mince Nových sedm divů světa - Socha Krista Spasitele proof

Stav skladu
říjen 2024
Datum emise
říjen 2024
Emisní náklad
200 ks
Orientační cena
65 950 Kč
osvobozeno od DPH

Nových sedm divů světa

Pátým z nových sedmi divů světa je brazilská socha Krista Spasitele. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Nad brazilským městem Rio de Janeiro se tyčí kopec Corcovado a na něm stojí sám Ježíš Kristus. Tedy alespoň jeho gigantická socha. O vybudování podobného monumentu se hovořilo již v polovině 19. století, ale nakonec se na něm začalo pracovat až roku 1922 – u příležitosti 100. výročí brazilské nezávislosti na Portugalsku. Původně měl Spasitel v jedné ruce držet kříž a ve druhé zeměkouli, ale nakonec mu autoři přisoudili rozpažené ruce, které symbolizují mír a přijetí všech, kdo přicházejí do Ria. Kristova otevřená náruč je vskutku velkolepá – rozpětí paží činí 28 metrů. Pokud nepočítáme 8 metrů vysoký podstavec, celá socha pak měří 30 metrů. Úctyhodná je i její hmotnost – z celkových 635 tun připadá jenom na hlavu 36 tun. Železobetonová konstrukce pokrytá mastkem byla slavnostně odhalena roku 1931 a rychle se stala poutním místem, turistickou atrakcí a symbolem Ria i celé Brazílie. Dlouhou dobu šlo o největší sochu Ježíše na světě, ale přestože ji překonaly další křesťanské monumenty, stále je bezpochyby nejznámější. Dokládá to její zápis na seznam nových sedmi divů světa. Dodnes pak jde o největší sochu ve stylu art deco. Umístění a rozměry ikonické stavby však mají i své nevýhody – do sochy udeří v průměru šestkrát ročně blesk…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá sochu Krista Spasitele. Detail monumentu doplňuje anglický opis CHRIST THE REDEEMER. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76323-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...