Zlatá mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell proof

Zlatá mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
250 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Obrněná technika 2022

Na první zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje britský tank Mk VIII Cromwell, který sloužil za druhé světové války.

Takzvané křižníkové tanky, které v meziválečném období tvořily páteř britských obrněných sil, měly operovat nezávisle na pěchotě a těžkých pěchotních tancích, které ji doprovázely. Byly zkonstruovány k provádění výpadů hluboko do nepřátelského území a spoléhaly takřka výhradně na rychlost. Mimořádná pohyblivost takových tanků šla ruku v ruce s nízkou hmotností, a proto disponovaly jen tenkým pancéřováním a slabou výzbrojí. Když se křižníkové tanky ve Francii a Africe střetly s mnohem silnějšími německými protějšky, britský generální štáb si uvědomil, že musí svou dosavadní koncepci přehodnotit. Tak vznikl první těžký křižníkový tank, který dostal jméno Cromwell. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale přesto zůstal hbitý. Díky výkonnému a spolehlivému motoru Rolls-Royce Meteor, odvozenému od slavného leteckého motoru Merlin, který poháněl například stíhačky Spitfire, se stal nejrychlejším britským tankem válečných let. Cromwelly byly poprvé nasazeny v průběhu vylodění v Normandii v roce 1944. Tou dobou byly britské tankové pluky vyzbrojeny především americkými Shermany, ale Cromwelly do bojů v Evropě rovněž zasáhly. Britským tankistům daly možnost být rovnocennými soupeři Němců.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk VIII Cromwell a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76117-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...