Zlatá mince Obrněná technika - T-34/76 proof

Zlatá mince Obrněná technika - T-34/76 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
250 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Obrněná technika 2022

Druhá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná sovětský tank T-34/76, který sloužil za druhé světové války.

Prototypy tanku T-34/76, které vyvinula konstrukční kancelář charkovské továrny na výrobu lokomotiv, byly představeny počátkem roku 1940. Úspěšně prošly náročnými testy a spokojené sovětské vedení objednalo výrobu. Když pak Třetí říše v červnu 1941 zaútočila na Sovětský svaz, setkání s tanky, jejichž existence byla držena v tajnosti, Němce zaskočilo. Nacistické velení totiž předpokládalo, že nepřítel má k dispozici jenom lehké tanky nebo neohrabaná vícevěžová monstra. Namísto toho se němečtí tankisté střetli s rychlým, snadno ovladatelným a zároveň dobře pancéřovaným strojem, kterému šikmo skloněný pancíř zajišťoval dvojnásobnou míru ochrany vzhledem k použité tloušťce ocelových plátů. Přestože se od nich střely doslova odrážely, tanky T-34/76 utrpěly značné ztráty způsobené překvapivostí německého postupu, nezkušeností sovětských osádek, chybami velitelů Rudé armády a špatnou logistikou. Ale jak praví známé moudro, chybami se člověk učí – průběžně modernizovaný střední tank T-34 se stal nejlepším obrněncem druhé světové války.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení sovětského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis T-34/76 a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76115-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...