Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha proof

Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Operace Anthropoid

Třetí zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vychází u příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, připomíná atentát na Reinharda Heydricha.

Reinhard Heydrich
byl po Adolfu Hitlerovi a Heinrichu Himmlerovi třetím nejvýše postaveným mužem Třetí říše. Prominentní nacista se stal architektem holokaustu a zastával množství vysokých funkcí, ke kterým roku 1941 přidal zastupujícího říšského protektora protektorátu Čechy a Morava. Jeho úkolem v okupované zemi bylo řešení problematické české otázky – jinými slovy zlomení a podrobení si vzpurného národa. Nejprve se zaměřil na českou elitu – stovky lidí byly popraveny, tisíce uvrženy do koncentračních táborů. Heydrichovo počínání vzbudilo u představitelů československého zahraničního odboje zděšení. Bylo třeba jednat dříve, než doma nezbude nikdo, kdo by se okupantům postavil na odpor. Úkol zastavit řádění tyrana připadl dvěma parašutistům, kteří byli vysazeni na území protektorátu a 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovu limuzínu. Gabčíkův samopal sice selhal, ale Kubišova plastická trhavina vykonala své. Protektor byl těžce raněn střepinou a 4. června 1942 zemřel na následky infekce. Oba atentátníci se spolu s dalšími výsadkáři působícími v Praze ukryli v chrámu Cyrila a Metoděje, kde je zastihla zrada z vlastních řad. Nevzdali se, svedli svůj poslední boj a stali se nesmrtelnými hrdiny…

Medailér Petr Patka, DiS., se při tvorbě reverzní strany mince inspiroval scénou z proslulého československého filmu Atentát z roku 1964. Heydrichovým kabrioletem značky Mercedes-Benz otřásá výbuch a protektor v agónii svírá své zranění. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, pak připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Příběh legendární válečné operace pokračuje na čtvrté a poslední minci. Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76096-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...