Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš proof

Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Operace Anthropoid

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie s názvem Operace Anthropoid, která vychází u příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, připomíná hrdinné výsadkáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Gabčík a Kubiš, Slovák a Čech, nebyli jen bratři ve zbrani, ale také velcí přátelé. Poprvé se setkali v červnu roku 1939 v táboře československých dobrovolníků v Polsku, kam uprchli ze svých domovin ovládaných nacisty. Okamžitě si padli do noty, přestože na první pohled nemohli být odlišnější – Gabčík byl temperamentní a impulzivní, Kubiš rozvážný a klidný. Spojovaly je však podobné osudy – pocházeli z rodin drobných zemědělců, budovali si vojenskou kariéru, nesmířili se se zánikem společného státu a rozhodli se s tím něco udělat. Z Polska se dostali do Francie, po německé invazi se vyznamenali v ústupových bojích a skončili v Anglii. Tam se zapsali do kurzu pro speciální operace a byli vybráni pro vykonání výsadkářské operace Anthropoid. Jejich úkolem, který splnili 27. května 1942, bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Příběh kamarádů na život a na smrt však neměl šťastný konec – byli zrazeni a svou poslední bitvu svedli 18. června 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Raději zemřeli, než by padli do rukou nepřítele…

„Vždy, když si vzpomenu na ztvárnění tématu Gabčík a Kubiš, narážím na jejich portréty. Ale dočetl jsem se, že první volba vykonavatelů útoku padla na Jozefa Gabčíka a Karla Svobodu. Kde je Kubiš? Jan Kubiš byl pověřen až dodatečně, po zranění Karla Svobody při náročném výcviku. Proto jsem se rozhodl čerpat z fotografie, na které je vyobrazen nácvik sebeobrany bezejmenných československých parašutistů. I po seskoku mohlo dojít k něčemu nečekanému, a aktérem tak mohl být klidně někdo jiný. Jména Josef Gabčík a Jan Kubiš jsem použil »pouze« jako nadpis na minci z úcty k jejich činu,“ popisuje medailér Petr Patka, DiS., reverzní stranu mince. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Příběh legendární válečné operace pokračuje na dalších dvou mincích. Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76095-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...