Zlatá mince Operace Anthropoid - Lidice a Ležáky proof

Zlatá mince Operace Anthropoid - Lidice a Ležáky proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Operace Anthropoid

Poslední zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vychází u příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, připomíná tragické osudy obyvatel Lidic a Ležáků.

Jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha se v protektorátu Čechy a Morava rozpoutal krvavý teror. Raziím a popravám navzdory se však Němcům nedařilo útočníky dopadnout. Rozhodli se proto porobený národ zastrašit a pro demonstraci síly si vybrali místo jménem Lidice. Do středočeské vsi dovedl gestapo jeden nevinný milostný dopis, který se zdál být stopou vedoucí k atentátníkům. Přestože se podezření záhy rozplynulo, představitele Třetí říše tato skutečnost nezajímala. Ráno 10. června 1942 popravčí čety zastřelily téměř dvě stovky lidických mužů. Zbývající obyvatele pak čekal ještě krutější osud. Dvě stovky žen byly poslány na smrt do koncentračních táborů a přes osmdesát dětí bylo zavražděno výfukovými plyny – ušetřeno jich bylo pouze několik a ty byly poslány na převýchovu. Utrpení však stále ještě nebyl konec – o 14 dní později, 24. června 1942, nacisté své běsnění zopakovali v osadě Ležáky na Chrudimsku, kde se ukrývala výsadkářská vysílačka. Všech třiatřicet dospělých obyvatel Ležáků bylo zastřeleno, jedenáct dětí bylo posláno do plynové komory a dvě byly určeny k poněmčení. Obě obce měly být navždy vymazány z mapy i z historie. To se však nestalo a jejich oběť nesmí být nikdy zapomenuta…

Medailér Petr Patka, DiS., se při tvorbě reverzní strany mince inspiroval pietními místy obou vyhlazených obcí. Lidické sousoší, které je pomníkem věnovaným dětským obětem války, propojil s křížem z ležáckých náhrobků. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, pak připomíná osud československých výsadkářů, kteří ukončili tyranii Reinharda Heydricha, a jejich spolubojovníků, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku mincí, které vyprávějí příběh legendární operace Anthropoid, si můžete uložit do sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76097-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...