Zlatá mince Operace Anthropoid - Zahraniční odboj proof

Zlatá mince Operace Anthropoid - Zahraniční odboj proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Operace Anthropoid

První zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie s názvem Operace Anthropoid, která vychází u příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, připomíná představitele československého zahraničního odboje.

Období druhé světové války a protektorátu Čechy a Morava patří k nejtemnějším kapitolám českých dějin. V roce 1939 byla ve zbytcích naší země, která byla rozbita mnichovským diktátem, nastolena nacistická diktatura. Naším jediným účelem se tehdy stalo sloužit Třetí říši a nenasytným požadavkům jejího vůdce. Přestože zlí jazykové tvrdí, že jsme se namísto boje zbaběle podřídili, není to pravda. Nevzdali jsme se. Zatímco někteří vlastenci zůstali v okupované vlasti, aby bojovali na domácí frontě, jiní odešli do exilu, aby do boje proti zlu vyburcovali celý svět. Zahraniční odboj zformovali lidé ze všech vrstev společnosti – od řadových vojáků po vrcholné politiky. Tito hrdinové, díky kterým náš národ překonal útrapy války se ctí, působili po celém světě – v Africe, Sovětském svazu či Velké Británii. Právě ostrovní království se stalo domovem československé exilové vlády a prezidenta Edvarda Beneše. Ten se ze všech sil snažil, aby demokratické státy anulovaly mnichovskou dohodu a uznaly chybu, kterou učinily, když předhodily Československo Německu jako mírovou oběť. Abychom dokázali, že jsme platnými členy válečného úsilí, zrodil se plán, jehož cílem bylo odstranit jednoho z nejvýše postavených nacistů – třetího muže Třetí říše Reinharda Heydricha, který železnou rukou vládl v protektorátu. Klíčovým úkolem byli pověřeni českoslovenští parašutisté…

Reverzní strana pamětní mince je dílem medailéra Petra Patky, DiS. „Jako předlohu jsem použil fotografii hlavních strůjců myšlenky atentátu na říšského protektora. Zatímco se samotným návrhem akce přišel exilový prezident Edvard Beneš, naplánováním, technickými přípravami a výběrem vhodných kandidátů z řad československých dobrovolníků byl pověřen šéf vojenského zpravodajství František Moravec,“ vysvětluje autor mince. Dvojportrét na reverzu doplňují texty ATENTÁT – ODBOJ VE VELKÉ BRITÁNII – FRANTIŠEK MORAVEC – EDVARD BENEŠ. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, připomíná osud hrdinných československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Příběh legendární válečné operace pokračuje na dalších třech mincích. Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76094-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...