Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Pro malé i velké sběratele
  4. Zlatá mince Patroni - Svatý Josef proof
Zpět

Zlatá mince Patroni - Svatý Josef proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75689-611
Sběratelská série


Patroni

Svatý Josef je ochráncem každého, kdo pracuje se dřevem, a je také jedním z patronů českých zemí. Představuje se na páté zlaté miniminci České mincovny z cyklu Patroni.

Josef z Davidova rodu, povoláním tesař,
se zasnoubil se ženou jménem Marie. Když zjistil, že jeho nastávající, která je stále pannou, čeká potomka, který není jeho, zjevil se mu anděl Páně. Řekl mu, že se nemá bát Marii i její zázračné dítě přijmout za své. Spravedlivý Josef uposlechl, a stal se tak vyvolenou hlavou Svaté rodiny a pěstounem budoucího křesťanského Mesiáše, který se rovněž vyučil tesařskému řemeslu… Protože svatí se obvykle stávali patrony profesí, které sami zastávali, bdí Josef nad dělníky a všemi profesemi pracujícími se dřevem – tesaři, truhláři, stolaři, řezbáři, bečváři, koláři, dřevorubci a dalšími. Je také ochráncem pronásledovaných, umírajících, celé církve a rodiny. Stal se vzorem ctnostného muže – laskavého, důstojného, spravedlivého a moudrého – takového, který je pohotový v jednání, ale bez zbytečných řečí dobrovolně ustupuje do pozadí… V ikonografii bývá vyobrazen ve své tesařské dílně nebo jako člen Svaté rodiny – například s bílou lilií a malým Ježíšem v náručí.

Právě toto vyobrazení zvolil pro reverzní stranu mince medailér David Kružliak. Svatá dvojice je obklopena česko-anglickým opisem SVATÝ JOSEF – SAINT JOSEPH. Averzní strana pak předkládá profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá minimince, která je zasazena do speciálního česko-anglického balení, poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslo
75689-611
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD