Zlatá mince Patroni - Svatý Kryštof proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Kryštof proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

Svatý Kryštof je patronem všech poutníků – cestujících, motoristů, letců, námořníků, …  –, ochráncem před náhlou smrtí a pomocníkem v nouzi. Je mu věnována čtvrtá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni.

Kryštof se narodil ve 3. století našeho letopočtu v oblasti Blízkého východu a na svět přišel jako obrovské chlupaté novorozeně. Rodiče byli nemile překvapení, a tak mu dali jméno Reprobus – čili Odmítnutý. Když dospěl, hledal práci, která by byla hodná jeho velikosti a síly. Nejprve sloužil králi, kterého považoval za nejmocnějšího na světě. Když zjistil, že se král bojí pekla, vstoupil do služeb satana. Přepadával, loupil a zabíjel. Jednou se ale posadil pod kříž a zjistil, že ho satan ze strachu opustil. Reprobus pochopil, že existuje někdo ještě mocnější – Ježíš Kristus. Dozvěděl se, že Ježíše najde, když se bude k lidem chovat tak, jako se k nim choval on. Poustevník mu poradil, aby svou velikost využil k pomoci lidem, kteří se snažili přebrodit nebezpečnou řeku. A Reprobus tak činil. Lidé si ho oblíbili a nacházeli u něj pomoc i pochopení. Jak léta plynula, unavený Reprobus se začal ptát, jestli to všechno má nějaký smysl, a rozhodl se vrátit ke svým starým zkaženým způsobům. Posledním cestujícím, kterého neochotně přenášel přes řeku, byl malý chlapec. Dítě bylo stále těžší a těžší, takže řeku sotva přebrodili. Když se té tíze Reprobus podivoval, chlapec mu odpověděl: „Naložil sis na záda svět a toho, kdo jej stvořil.“ Křesťané pak obrovi dali nové jméno Christo-forus – „ten, který nese Krista“.

V souladu s křesťanskou legendou bývá svatý Kryštof vyobrazován jako statný vousatý muž s holí, který na ramenou nese dítě – malého Ježíše. Tuto podobu mu na reverzní straně mince přisoudil medailér David Kružliak. Výjev je obklopen česko-anglickým opisem SV. KRYŠTOF – ST. CHRISTOPHER. Averzní strana pak předkládá profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Celek poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75556-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...