Zlatá mince Patroni - Svatá Zdislava proof

Zlatá mince Patroni - Svatá Zdislava proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Zdislava slaví svátek 29. ledna

Po římském legionáři Floriánovi, který bdí nad požárníky, a dceři kupce z Malé Asie Barboře, která je ochránkyní havířů, představuje cyklus České mincovny Patroni českou šlechtičnu. Na zlatých minimincích o hmotnosti jedné poloviny gramu se objevuje svatá Zdislava.

Svatá Zdislava je patronkou rodinného štěstí, přímluvkyní snoubenců, ochranitelkou manželství a také uzdravovatelkou nemocných. V ikonografii bývá vyobrazována společně se svými dětmi a manželem, ale také jak ošetřuje nemohoucí či rozdává milodary chudým. Jejími dalšími atributy jsou vinná réva, břečťan, kostel a lvice v erbu. O životě Zdislavy z Lemberka, která byla prohlášena za svatou teprve v roce 1995, toho ale mnoho nevíme – je totiž těžké odlišit skutečnost od legend. Žila v harmonickém svazku s Havlem z rodu Markvarticů, kterému porodila čtyři děti – Havla, Markétu, Jaroslava a Zdislava – a svědomitě plnila úlohu šlechtičny. V době vzpoury proti Václavu I., kdy její manžel bojoval za svého krále, například sama zvládala zabezpečit a spravovat hrad. Jejím životním posláním však byla péče o rodinu a o potřebné – chudé, nemocné a oběti války, v jejichž trápení spatřovala utrpení samotného Krista…

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra Davida Kružliaka předkládá postavu svaté Zdislavy – na sobě má dobové šaty a v náručí chová jedno ze svých dětí. Výjev obklopuje česko-anglický opis SV. ZDISLAVA – ST. ZDISLAVA. Averzní strana pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince je zasazena do speciálního česko-anglického balení, které blíže představuje patronku. Celek poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75555-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...