Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Nejnovější produkty
  4. Zlatá mince Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje …
Zpět

Zlatá mince Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75691-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

Dalším významným městem, které se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice z přelomu 19. a 20. století, je Plzeň.

Západočeská metropole se zrodila na křižovatce obchodních cest z německých zemí do Prahy a je zmiňována již v roce 976. Trojlodní gotická katedrála svatého Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku, i světově proslulá tradice pivovarnictví odnepaměti lákají návštěvníky a s tím souvisí potřeba rozmanité pohlednicové tvorby sloužící k propagaci města. „Tato krásná vícezáběrová litografie s citlivou výtvarnou kompozicí zobrazuje významné stavby města s ústředním motivem katedrály i ukázkou plzeňského kroje. Sběratelsky cenná číslovaná pohlednice z roku 1897 od anonymního vydavatele byla v roce 1899 odeslána do Bakova nad Jizerou. Poštovní známka na adresní straně má hodnotu 2 krejcary rakousko-uherské měny,“ říká filokartista Pavel Vursta o původní tiskovině, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka MgA. Tereza Eisnerová věnovala reverzní stranu mince pohledu na plzeňskou katedrálu od severovýchodu. Kompozici dotváří opis PLZEŇ – KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJE. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu panovnice Alžběty II., ročníku vydání mince 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise potěší numismatiky, sběratele pohlednic i plzeňské patrioty.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslo
75691-611
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD