Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatá mince Praha - Petřín proof
Zpět

Zlatá mince Praha - Petřín proof

Orientační cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
75693-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

Další pražskou památkou, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je Petřínská rozhledna.

Petřínská rozhledna vznikla díky úsilí Klubu českých turistů u příležitosti Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Přestože byla atraktivním přírůstkem pražského panoramatu, nestala se na konci 19. století námětem mnoha vícezáběrových pohlednic… Pohlednice, která posloužila jako předloha balení mince, předkládá nejen moderní vyhlídkovou věž, ale také kapli na petřínské křížové cestě a proslulé zrcadlové bludiště. Pohlednici akademického malíře Pavla Körbera vydal významný český nakladatel Alois Wiesner. V roce 1899 byla odeslána z Prahy do Podmoklic u Semil.

Medailér Petr Patka, DiS., umístil na reverzní stranu mince perspektivní pohled na ocelovou konstrukci věže. Doplnil ho ozdobným nápisem PETŘÍN – 378 m, což je nadmořská výška horní vyhlídky rozhledny. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., ročníku vydání 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty i návštěvníky hlavního města.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslo
75693-611
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD