Zlatá mince Dobové pohlednice Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Plzeň - Katedrála sv. Bartoloměje proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Dalším významným městem, které se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice z přelomu 19. a 20. století, je Plzeň.

Západočeská metropole se zrodila na křižovatce obchodních cest z německých zemí do Prahy a je zmiňována již v roce 976. Trojlodní gotická katedrála svatého Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku, i světově proslulá tradice pivovarnictví odnepaměti lákají návštěvníky a s tím souvisí potřeba rozmanité pohlednicové tvorby sloužící k propagaci města. „Tato krásná vícezáběrová litografie s citlivou výtvarnou kompozicí zobrazuje významné stavby města s ústředním motivem katedrály i ukázkou plzeňského kroje. Sběratelsky cenná číslovaná pohlednice z roku 1897 od anonymního vydavatele byla v roce 1899 odeslána do Bakova nad Jizerou. Poštovní známka na adresní straně má hodnotu 2 krejcary rakousko-uherské měny,“ říká filokartista Pavel Vursta o původní tiskovině, která posloužila jako předloha pro balení mince.

Medailérka MgA. Tereza Eisnerová věnovala reverzní stranu mince pohledu na plzeňskou katedrálu od severovýchodu. Kompozici dotváří opis PLZEŇ – KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJE. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu panovnice Alžběty II., ročníku vydání mince 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise potěší numismatiky, sběratele pohlednic i plzeňské patrioty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75691-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...