Zlatá mince Pražské jaro - Dva tisíce slov proof

Zlatá mince Pražské jaro - Dva tisíce slov proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Pražské jaro

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která připomíná události „pražského jara“, je věnována manifestu, který vstoupil do dějin jako „Dva tisíce slov“.

V roce 1968 reformní komunisté pomalu, ale jistě uvolňovali pořádky v Československu. Například 26. června byl přijat zákon, který zakazoval cenzuru. Hned následujícího dne byl ve čtyřech českých denících otištěn radikální manifest, jehož celý název zněl „Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“. Vznik tohoto dokumentu iniciovali pracovníci Československé akademie věd. Samotný text byl dílem spisovatele Ludvíka Vaculíka, který trefně popsal problémy Československa a vyzval k mnohem rychlejší a radikálnější změně poměrů v zemi. Na jedné straně prohlášení vyburcovalo národ – podepsaly se pod něj stovky osobností veřejného života, ke kterým se připojilo přes sto tisíc dalších občanů. Na druhé straně prohlášení podkopalo dosavadní reformní snahy – umírnění komunisté ho vnímali jako hrozbu pro své vlastní změny a komunističtí fundamentalisté v něm spatřovali výzvu k občanské válce. Troufalost manifestu vyděsila i Sověty, kteří se obávali odtržení Československa od východního bloku. Text označili za kontrarevoluční a spustili vojenskou invazi, která měla „pražskému jaru“ učinit přítrž…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art. D., předkládá portrét Ludvíka Vaculíka. Spisovatel je obklopen ptáky, kteří symbolizují svobodu, a úryvkem z jeho manifestu „Pravda tedy nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje“. Averzní strana mince pak navazuje na reverz – předkládá potrhaný ostnatý drát a ptáky letící za svobodou. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu TEN DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Události převratného roku 1968 pokračují na dalších dvou mincích. Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76296-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...