Zlatá mince Převratné osmičky našich dějin - 1918 Vznik Československa proof

Zlatá mince Převratné osmičky našich dějin - 1918 Vznik Československa proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Převratné osmičky našich dějin

Čtvrtá a závěrečná zlatá mince České mincovny z minisérie „Převratné osmičky“ připomíná 100. výročí událostí roku 1918, kdy jsme se vymanili z nevlídných okovů rakousko-uherské říše a založili Československou republiku.

Za zlomový bod české historie je považován rok 1620. Následky bitvy na Bílé hoře, kterou započala germanizace a poroba národa Habsburky, byly odčiněny až téměř o 300 let později. Samostatný stát však nebyl výsledkem staletého boje – vždyť ani Tomáš Garrigue Masaryk o něm původně neuvažoval. Myšlenky na samostatnost byly důsledkem zvyšujícího se napětí mezi národy žijícími v Rakousku-Uhersku na začátku 20. století. V českých zemích představovalo hlavní problém soužití Čechů a Němců, kterým vídeňská vláda začala stále více stranit. Čeští politici se marně snažili prosadit federální uspořádání monarchie a do toho se rozhořela první světová válka. Konflikt nepředstavitelných rozměrů s sebou přinesl mobilizaci a potlačování lidských práv. Vnitřní národnostní otázky představitelé monarchie odsunuli stranou. Válka se vlekla a hluboká hospodářská krize, nulový postup na bojištích ani obrovské množství obětí nepřiměly Habsburky k jednání o míru. Čechům a Slovákům došla trpělivost a rozhodli se vzít záležitosti do vlastních rukou. Rakousku Uhersku vyhlásili boj a svými činy na politickém i bitevním poli přesvědčili světové mocnosti o tom, že si zaslouží nezávislost. Když pak na konci války představitelé hroutící se monarchie svým národům konečně nabídli autonomii v rámci federace, Čechoslováci odmítli. Měli totiž na dosah úplnou a bezpodmínečnou svobodu…

Medailér MgA. Josef Oplištil pokračuje ve stylu nastoleném předchozími emisemi minisérie – události jednotlivých letopočtů jsou vyjádřeny prostřednictvím proměn dvouocasého českého lva. V roce 1918 náš státní symbol svými mohutnými tlapami rozbíjí habsburského orla, přičemž mu jako klín slouží lipová ratolest. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné atributy – státní znak, portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a rok emise 2018. Kompozici averzu doplňuje ještě stuha s mottem „PRAVDA VÍTĚZÍ“ zavěšená na lipové ratolesti.

Čtyřdílnou minisérii věnovanou letopočtům 1918, 1938, 1948 a 1968 si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.
 

Specifikace

Číslo
75378-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...