Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu proof

Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
65 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

K nákupu zlaté mince vám přidáme další zlatou minci zdarma.


Pátým ze sedmi divů starověkého světa je mauzoleum v Halikarnassu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Malá Asie – úzký pruh pobřeží, který je zbrázděný nesčíslnými zálivy – představuje skutečnou pokladnici historických civilizací. Dávno před naším letopočtem zde v dechberoucích městech kvetly vyspělé kultury. Zatímco nejsevernější řeckou kolonií byla bájná Trója, na samém jihu se rozkládala metropole Halikarnassos, která proslula jako domov jednoho ze sedmi divů světa. Městu vládl pyšný král Mausólos II., který si nadevše přál, aby se na něj vzpomínalo na věky věků. Rozhodl se proto, že pro sebe nechá vybudovat majestátní hrobku, která měla konkurovat i samotným egyptským pyramidám. Monument se podobal klasickým řeckým chrámům s nosnými sloupy, ale byl postaven na mohutném podstavci, a tak se tyčil až do výšky pětačtyřiceti metrů. Střecha měla podobu stupňovité pyramidy, která byla korunována gigantickým sousoším, jež představovalo Mausóla a jeho ženu Artemísii, jak jedou ve voze taženém koňským čtyřspřežím. Král se bohužel dokončení stavby nedožil. Poté, co zemřel, na dostavění pomníku dohlédla královna, která svého muže milovala nadevšechno na světě. Stavba, které se začalo říkat Mausoleum – čili „patřící Mausólovi“ –, byla natolik velkolepá, že se toto pojmenování vžilo jako obecné označení pro jakoukoliv velkou hrobku. Mausólovo přání se splnilo – jeho jméno bude žít navěky…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu mauzolea v Halikarnassu doplněnou anglickým opisem MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75936-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...