Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Rhodský kolos proof

Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Rhodský kolos proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
65 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

K nákupu zlaté mince vám přidáme další zlatou minci zdarma.


Šestým ze sedmi divů starověkého světa je Rhodský kolos. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Ostrov Rhodos leží u pobřeží Malé Asie. Ve staré mytologii byl vyvolenou zemí boha Hélia, který ho vyzvedl z mořského dna. Místní obyvatelé byli pohádkově bohatí, kulturně vyspělí a také velmi zbožní. Protože své sluneční božstvo měli v obrovské úctě, jako poděkování za pomoc v boji proti řeckým vetřelcům mu vztyčili nevídaný pomník v podobě gigantické sochy. Takzvaný Rhodský kolos stvořil sochař Charés z Lindu, žák samotného Lýsippa, z třinácti tun bronzu a osmi tun železa. Okolo konstrukce byl postupně vršen násyp a materiál se vynášel po spirálovité rampě. Stavba trvala přibližně dvanáct let a za každý rok socha povyrostla o tři metry. Dnes nikdo přesně neví, jak výsledné dílo vypadalo. Někteří badatelé si myslí, že Hélios stál rozkročený na dvou protilehlých hrázích přístavu, takže lodě, které chtěly zakotvit ve městě Lindos, ho musely podeplout. Pravděpodobnější však je, že socha stála snožmo na okraji města. Ať už rudohnědý obr vypadal jakkoli, námořníky ohromoval jenom šestašedesát let. Poté se při silném zemětřesení zlomil v kolenou a zřítil se do moře. „I ležící byl ještě zázrakem,“ napsal historik Plinius. Vyspělost starověkých stavitelů dokládá fakt, že Socha svobody, která vznikla o dva tisíce let později, má stejnou konstrukci jako starověký div světa…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu Rhodského kolosu doplněnou anglickým opisem COLOSSUS OF RHODES. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75938-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...