Zlatá mince Staroměstská exekuce - Čeští pánové proof

Zlatá mince Staroměstská exekuce - Čeští pánové proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Staroměstská exekuce

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie s názvem Staroměstská exekuce je věnována českým pánům, kteří před 400 lety vydechli naposledy.

Zatímco král Fridrich Falcký po prohrané bitvě na Bílé hoře uprchl do Holandska, většina představitelů poraženého stavovského povstání zůstala v českých zemích s nadějí, že císařova odplata za jejich zradu bude mírná. Bohužel se zmýlili a jejich absolutní trest vstoupil do dějin jako staroměstská exekuce. Tato krutá podívaná je známa též jako poprava 27 českých pánů, avšak skutečně urozených mužů bylo mezi odsouzenými jenom několik. Dne 21. června 1621 poslal kat na onen svět 3 odsouzené stavu panského, 7 rytířského, a 17 měšťanského. Byli jimi Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Prokop Dvořecký z Olbramovic, Fridrich z Bílé, Jindřich Otta z Losu, Diviš Černín z Chudenic, Vilém Konecchlumský z Konecchlumí, Bohuslav z Michalovic, Valentin Kochan z Prachové, Tobiáš Štefek z Koloděj, Ján Jesenský, Kryštof Kober z Koberšperku, Jan Šultys z Felsdorfu, Maxmilián Hošťálek z Javořice, Jan Kutnauer ze Sonnenštejna, Simeon Sušický ze Sonnenštejna, Nathanael Vodňanský z Uračova, Václav Maštěrovský z Jizbice, Jindřich Kozel z Peclinovce, Ondřej Kocour z Votína, Jiří Řečický, Michal Witmann, Simeon Vokáč z Chyš, Leander Rüppel z Ruppachu a Jiří Hauenšild z Fürstenfeldu. Pořadí poprav bylo stanoveno podle stavovské důstojnosti. Většině odsouzených byly setnuty hlavy, tři byli oběšeni. Nejkrutější osud potkal proslulého lékaře Jána Jesenského, kterému byl před popravou vyříznut jazyk. Příznivci popravovaných i jejich odpůrci se shodli na tom, že všichni pánové se tváří v tvář smrti zachovali důstojně. Většinou šlo o zralé muže. Duchovní útěchu jim poskytovali kněží, kteří pak přihlížejícímu davu tlumočili poslední slova. Po celou dobu exekuce se však hlasitě troubilo a bubnovalo, aby je lid neslyšel. Ani po smrti neměli popravení klid. Jejich ostatky byly znetvořeny – rozčtvrceny, vplétány do kola, naráženy na kůly a vystavovány na veřejnosti jako výmluvné varování…

Mgr. Petr Horák
vyobrazil na reverzní straně mince detail kata Jana Mydláře připraveného máchnout mečem. Bohatý opis uvádí v několika řádcích jména některých odsouzených, která zvyšují dojem svištícího meče, a také text POPRAVA 27 ČESKÝCH PÁNŮ – 21. 6. 1621. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky.

Nezapomeňte, že čtveřici mincí si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75872-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...