Zlatá mince Staroměstská exekuce - Staroměstské náměstí proof

Zlatá mince Staroměstská exekuce - Staroměstské náměstí proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Staroměstská exekuce

Druhá zlatá mince České mincovny z minisérie, která vychází u příležitosti 400. výročí popravy 27 českých pánů, připomíná místo konání krutého divadla – totiž pražské Staroměstské náměstí.

Již 18. června 1621 se přímo před Staroměstskou radnicí začalo stavět popravčí lešení. Bylo dvacet kroků dlouhé i široké, vyrobené ze dřeva a potažené černým suknem. Odsouzenci byli na radnici, kde strávili svou poslední noc, přivedeni 20. června večer a brzy ráno 21. června zaplnily Staroměstské náměstí tisíce zvědavců. Z obav před nepokoji byly brány města uzavřeny a náměstí obsadilo císařské vojsko vedené Albrechtem z Valdštejna, ale atmosféra byla překvapivě pokojná. O páté hodině ranní pak výstřel z děla na Pražském hradě oznámil začátek exekuce. Jednotliví odsouzení byli postupně voláni na pódium, kam přicházeli z útrob radnice. Popravy trvaly čtyři hodiny a po celou tu dobu se hlasitě troubilo a bubnovalo, aby lid neslyšel, co čeští páni před smrtí říkají. Většina z nich byla sťata na špalku, dva byli oběšeni na trámu vysunutém z radnice a jeden byl oběšen na šibenici, která byla postavena na pódiu. Zakuklení hrobníci balili bezhlavá těla do sukna, odnášeli je propadlištěm pod lešení a odváželi na místo jejich posledního odpočinku. Hlavy však byly veřejně vystaveny – jako varování pro každého, kdo by se opovažoval vzdorovat Habsburkům… Staroměstské popraviště bylo po exekuci rozebráno a použité trámy byly věnovány klášteru milosrdných bratří v Praze Na Františku. Dnes je místo, kde tragicky skončilo stavovské povstání, vyznačeno bílými dlažebními kostkami…

Právě staroměstský chodník se sedmadvaceti křížky najdete na averzní straně mince, která je dílem Mgr. Petra Horáka. Reverzní strana pak předkládá detailní izometrický pohled na Staroměstskou radnici s orlojem a popravčím pódiem. Bohatý opis, který obklopuje stavbu, uvádí STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ – MÍSTO KRVAVÉ POPRAVY 27 ČESKÝCH PÁNŮ – 21. 6. 1621. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021.

Nezapomeňte, že čtveřici mincí si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75871-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...