Zlatá mince Válečný rok 1939 - Bitva o Westerplatte proof

Zlatá mince Válečný rok 1939 - Bitva o Westerplatte proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1939

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie Válečný rok 1939 připomíná úplně první střetnutí druhé světové války – bitvu o Westerplatte.

Dne 1. září 1939, ve 4:45 hodin ráno, vypálila německá válečná loď Schleswig-Holstein první z mnoha granátů na poloostrov Westerplatte, a zahájila tak druhou světovou válku. Cílem útoku se stalo polské vojenské překladiště, na které současně udeřila také německá námořní pěchota. Útočníci očekávali hladké vítězství – ostatně německé velení se dušovalo, že bitva proti pouhým dvěma stovkám Poláků nepotrvá déle než deset minut… Polská posádka však z perfektně připravených pozic zahájila obrannou palbu, a to nejen proti pozemním vojskům, ale i proti válečné lodi. Zaskočení Němci ustoupili, a když kulomety, minomety a děla utichly, bojiště vydalo první mrtvé druhé světové války. Bohužel nebyli poslední… Na Westerplatte se snesly další a další německé jednotky. K pozemním a námořním útokům se přidalo ještě vzdušné bombardování, ale ani půltunové bomby houževnatý polský odpor nezlomily. Po každém útoku se Němci domnívali, že v rozvalinách pevnosti už nikdo nezůstal, ale polské kulomety se zase rozezněly. Bitva o Westerplatte nakonec netrvala deset minut, ale celých sedm dní… Dne 7. září vydal velitel polské posádky svým mužům čisté uniformy a rozkázal, aby se vzdali. Byli zubožení, hladoví, promrzlí, nevyspalí a nezůstalo jim nic, čím by mohli klást další odpor. Ohromení Němci, kterým se tou dobou podařilo zničit několik polských armád a obsadit Krakov, svým nezdolným zajatcům salutovali. Bitva o Westerplatte, ve které se dvě stovky mužů postavily na odpor čtyřem tisícům nepřátel, se pak stala symbolem polské chrabrosti a naděje v bezútěšné době.

Mince je dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D. Reverzní strana předkládá polské kulometčíky pod útokem německé válečné lodi a střemhlavých bombardérů. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021.

Kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, která rovněž předkládá polské vojáky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75920-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...